Back to Top
Avtor: Uredništvo

NAJPOGOSTEJŠI MITI O UČENJU PROGRAMIRANJA

programski jezikpanoga itčelni sistemzaledni sistemtester programske opremeoblikovalec uporabniške izkušnjeučenje programiranjatehnologijaprogramer

Obstaja veliko mitov in prepričanj o tem, kdo lahko postane programer in kdo ne. Večina ni resničnih. Med našimi diplomanti (teh je že več kot 5500!) so resnični primeri, ki razbijajo splošno sprejete mite. Odločili smo se, da ovržemo najpogostejša napačna prepričanja o panogi IT.

 

Eden najpogostejših mitov, s katerimi se srečujemo, je:

#MIT: PRESTAR SEM, DA BI SE UČIL PROGRAMIRANJA/TESTIRANJA/OBLIKOVANJA UPORABNIŠKE IZKUŠNJE.

To ni res. Vsaka starost je primerna za osvajanje novega znanja. Še posebej v panogi, ki je tako usmerjena v prihodnost, kot je IT. Če se želimo prilagoditi dinamičnim spremembam, ki se dogajajo po svetu, moramo spremeniti svoje razmišljanje o izobraževanju in znanosti. Zamisel vseživljenjskega učenja je izjemno pomembna in nam pomaga pri soočanju z izzivi sodobnega sveta.

Naš najmlajši diplomant je bil star 18 let, najstarejši pa 58 let. Starost pri tem ni pomembna. Pomembna sta želja po učenju in predanost. Če mislite, da ste prestari za vstop v svet IT, se motite. Poleg tega delodajalci zelo povprašujejo po osebah, ki že imajo poklicne izkušnje. Zakaj? Ker takšna oseba že ve, kako ravnati v določenih situacijah.

Drugi najpogostejši mit takoj za starostjo, je:

#MIT: ZA ZAPOSLITEV KOT PROGRAMER MORAM IMETI DIPLOMO IZ RAČUNALNIŠTVA.

To ni res. V letu 2019 so v skupnosti StackOverflow izvedli raziskavo, v katero so vključili veliko profesionalnih programerjev. Ko so 71.800 razvijalcev povprašali o njihovi izobrazbi, se je izkazalo, da jih je le približno polovica diplomiranih informatikov.

Poleg tega zaključek študija informacijske tehnologije ne zagotavlja zadostne priprave za delo v tem poklicu. Študij je večinoma osredotočen na teoretično znanje – tudi na področju IT. Zato so potrebna pripravništva. Delodajalci se tega zavedajo, zato so bolj kot na formalno izobrazbo pozorni na portfelj in specifična znanja kandidatov.

Večina naših diplomantov ni imela tehnične izobrazbe, danes pa že delajo kot programerji.

Obravnavali smo največje mite, ki jih ponavljajo ljudje, ki želijo vstopiti v svet IT. Kateri je naslednji?

#MIT: NIMAM DOVOLJ STROKOVNEGA ZNANJA, DA BI SE NAUČIL PROGRAMIRATI.

Ni nujno. Vse vaše izkušnje predstavljajo edinstven nabor znanja, ki vam lahko na nek način koristijo v novi panogi. Če pri svojem sedanjem delu uporabljate napredne funkcije orodij, kot je Excel, se boste lažje naučili programiranja od začetka.

Kaj pa, če nimate takšnih izkušenj? Ali to pomeni, da se ne morete naučiti programirati? Nikakor ne! Da, nekaj stvari boste morali nadoknaditi. Toda če imate dostop do kakovostnega gradiva, primernega za začetnike, vam bo to uspelo v kratkem času.

Med našimi diplomanti so ljudje iz najrazličnejših panog: nekdanji gradbeni delavec, geolog, grafični oblikovalec, iskalec talentov, vojak in celo pogrebnik! Starost, spol in prejšnje poklicne izkušnje ne odločajo o tem, ali lahko programirate.

Najpomembnejša dejavnika sta vaša motivacija in vztrajnost.

Še en mit, s katerim se pogosto srečujemo, je:

#MIT: UNIVERZITETNA DIPLOMA/DIPLOMA O OPRAVLJENEM TEČAJU JE DOVOLJ, DA DOBIŠ SLUŽBO V PANOGI IT.

To je zelo daleč od resnice. Univerzitetna diploma ali opravljen tečaj ne zagotavljata takojšnje zaposlitve. Vaš bodoči delodajalec bo predvsem preveril vaše spretnosti in znanje o praktičnih vprašanjih. Zato je pri učenju programiranja, testiranja ali oblikovanja uporabniške izkušnje tako pomembno ustvarjanje novih projektov in nenehno učenje. Brez prakse se ne boste razvijali in delodajalci vam ne bodo tako radi ponudili dela v svojem podjetju. Vaše znanje mora biti praktično. Teoretična znanja bodo seveda koristna tudi na vaši poklicni poti, vendar za druge in bolj napredne stvari. Na samem začetku so pomembne praktične spretnosti.

Če želite vstopiti v svet IT, ker mislite, da boste takoj dobili 4 tisoč EUR neto, se žal zelo motite.

#MIT: NA ZAČETKU (TJ. KOT RAZVIJALEC ZAČETNIK) BOM MESEČNO ZASLUŽIL 4 TISOČ EVROV.

To je eden najpogosteje ponavljajočih se mitov o panogi IT. Na žalost so tako kot v vseh drugih panogah tudi v IT vaše izkušnje pomembne. Razvijalci začetniki (odvisno od podjetja) lahko računajo na začetni zaslužek v višini [znesek] neto. Seveda bo vaš zaslužek rasel sorazmerno z vašimi izkušnjami. Prednost dela v panogi IT je, da lahko zelo hitro povečate svoj zaslužek na idealno višino. Seveda se morate pri tem nenehno učiti, sodelovati pri projektih in se razvijati. Se pa to zgodi veliko hitreje kot v drugih panogah!

Ali smo razblinili vaše dvome in splošna prepričanja o tem, kdo lahko postane programer in koliko denarja dejansko zasluži v IT? Upamo, da je tako. Sektor IT je izredno dinamična, nenehno razvijajoča se in v prihodnost usmerjena panoga. Če želite poskusiti in začeti svojo pustolovščino v IT, si oglejte naša predavanja, ki vas bodo pripravila na vstop na trg dela v IT.