ZAKAJ POSTATI PROGRAMER?
Ne glede na to, ali sanjate o porscheju, življenju na karibski plaži, tehničnih čudesih na dosegu roke ali pa samo o spanju do poldneva in življenju brez šefov, vemo, kaj morate storiti!
1. RES ZASLUŽITE DENAR
Pravijo, da denar ne prinaša sreče, vendar bi ga vsi raje imeli kot ne. Po podatkih poročila Business Insider iz leta 2017 je med 25 najbolje plačanimi delovnimi mesti v Združenih državah sedem tesno povezanih s panogo IT. Na letošnjem seznamu najbogatejših ljudi na svetu revije Forbes so štirje programerji milijarderji: Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Larry Ellison.
2. DELATI KJER KOLI NA SVETU
Ali imate radi dolga potovanja v neodkrite dežele ali pa, nasprotno, večino časa preživite doma? Ne glede na to, kaj vam je bolj všeč, bo delo programerja izpolnilo vaša pričakovanja. To je eden redkih poklicev, ki ga lahko uspešno opravljate na daljavo, bodisi kot samostojni podjetnik bodisi kot zaposleni v podjetju. Z orodji za komunikacijo in skupinsko delo lahko projekte izvajate z ljudmi z različnih polobel naše čudovite Zemlje.
3. ZA NOČNE SOVE IN ZGODNJE PTICE
Kot programer sami določate svoj delovni čas. Običajno se morate spoprijeti z določenim problemom, ki ga morate rešiti, vendar je to, kdaj boste to storili, odvisno samo od vas. V službo se vam ni treba prijaviti in odjaviti. »Programerji pred monitorjem pogosto preživijo več časa, kot jim nalaga pogodba, ker je delo resnično zanimivo in jih pritegne. Ljudje, ki programiranja ne poznajo, si le težko predstavljajo, da postaja programiranje bolj zanimivo, več kot o njem veste.« pravi Jacek Tchórzewski, soustanovitelj šole za IT Coders Lab.
4. DELO S STRASTJO
Imate radi živali? Vas zanima umetnost, obrt ali inženirstvo? Želite delati v zdravstvu ali bančništvu? Zaradi digitalizacije vseh vidikov življenja lahko programerji uresničijo svoj potencial na katerem koli področju, povezanem z njihovimi interesi. Prej ali slej bo vsaka institucija potrebovala strokovnjaka za aplikacije ali programiranje. Tako lahko ta na videz brezsrčen poklic uporabimo v korist človeštva! Programerji ustvarjajo aplikacije za opozarjanje na naravne nesreče, programe za diagnosticiranje zdravstvenih bolezni ali sodelujejo pri ustvarjanju robotov za oskrbo starejših. Altruistični programer? Zakaj ne!
5. NIKOLI NI PREPOZNO ZA ZAČETEK
In zdaj najboljše: če ste stari 30 let in ugotovite, da bi bili raje zdravnik kot učitelj angleščine, so vaše možnosti za uspeh precej majhne. Če gre vse po sreči, lahko postanete zdravnik okoli štiridesetega leta. Za pridobitev statusa odvetnika je potrebnih vsaj osem let študija. Če nimate na voljo nekaj let za pridobitev novega poklica, imamo za vas dobro novico. Če želite postati programer, vam ni treba končati študija IT. Seveda je to uporabno, vendar ne boste nikakor prikrajšani, če nimate diplome iz računalništva. Pomembne so veščine, ki jih lahko pridobite na različne načine: od samostojnega učenja do spletnih tečajev in programerskih taborov. »Tečaji na naši šoli so zelo intenzivni. V teh šestih tednih ste praktično iztrgani iz življenja, vendar v tem času ne pridobite le določenih spretnosti, ampak si tudi ustvarite portfelj, s katerim lahko dobite svojo prvo zaposlitev. Ta model učenja vam omogoča, da v kratkem času pridobite potrebne kvalifikacije za začetek kariere v tako prestižni panogi, kot je IT,« pojasnjuje Olga Zelent iz šole za IT Coders Lab.
6. ROBOTI VAS NE BODO NADOMESTILI
Po številnih napovedih bodo številni poklici izginili s trga dela. Vozniki, računovodje, zaposleni v klicnih centrih ali bančni uslužbenci imajo razlog za skrb. Zelo verjetno jih bodo nadomestili roboti. Po drugi strani poklic programerja ne spada v to kategorijo. Po vsem svetu primanjkuje na milijone strokovnjakov. Ker bo veliko poklicev avtomatiziranih, bo moral nekdo stroje programirati, nadzorovati in razvijati.
7. PROGRAMERJI SO SANJSKI PARTNERJI
Z delom programerja boste postali odličen partner! Menite, da je to nekaj nezaslišanega? Razmislite o tem. Programerji so inteligentni in razmišljajo logično – to je v medosebnih odnosih koristno, saj se tako izognejo nepotrebnim sporom. So potrpežljivi, kar je nujno potrebno pri iskanju rešitev za težave pri programiranju in v medosebnih odnosih. Programerji so racionalni in preprosti – učijo se iz poklicnih izkušenj in tako, kot ne ustvarjajo zapletenih kod, tudi ne komplicirajo življenja s partnerjem.
Želite začeti svojo pustolovščino z IT? Oglejte si, katere tečaje programiranja smo pripravili za vas. Postanite programer ali tester programske opreme.