POSTANITE PROGRAMER (VODNIK ZA ZAČETNIKE)
Odločili ste se, da boste postali programer, ampak ne veste, kako naprej? Kje začeti, kako načrtovati svojo poklicno pot v panogi IT in zakaj je smiselno vztrajati pri tej odločitvi? Poskušali bomo odgovoriti na vsa vaša vprašanja.
SEM SREDNJEŠOLEC. SEM ZAPOSLEN. SEM NA PORODNIŠKEM DOPUSTU. KAKO LAHKO ZAČNEM DELATI KOT PROGRAMER?
Priporočamo vam, da se najprej naučite osnov programiranja. Možnosti je veliko. Na srečo študij IT ni več predpogoj. Podjetij, kjer ne zaposlujejo delavcev brez ustrezne izobrazbe, je le še malo. Kljub temu ni treba podcenjevati izbire ustreznega študija, ki zagotovo ponuja zelo širok vpogled v IT in pridobivanje znanja; takšna so vsaj pričakovanja. Študij vam bo zagotovo dal zelo širok pogled na vsa vprašanja o IT in vas naučil, kako pridobivati znanje – vsaj moral bi.
Če ne morete pet let svojega življenja preživeti na univerzi, se lahko odločite za samostojen študij, spletne tečaje ali intenzivni programerski bootcamp. Vsaka od teh možnosti ima seveda svoje prednosti in slabosti, vendar boste z ustrezno odločnostjo in disciplino hitro osvojili veščine, ki jih potrebujete za začetek dela kot razvijalec začetnik. Kaj pomeni »hitro«? To je odvisno od vas, toda če se odločite za vpis v bootcamp, boste ta naziv pridobili že po dveh mesecih.
KAJ TOČNO JE PROGRAMIRANJE? KAJ SE UČITI? IN KAKO BODO MOJE ODLOČITVE VPLIVALE NA PRIHODNJE POKLICNE POTI?
Programiranje je zelo širok pojem. Malo je programerjev, ki so usposobljeni za vse programske jezike in so v vseh enako dobri. Pri spletnem programiranju, ki je povezano z razvojem spletnih strani in aplikacij, so za čelni sistem potrebna drugačna znanja kot za zaledni sistem. To so le nekatere vrste programiranja. Vredno si je ustvariti predstavo o tem, s čim so povezane posamezne poklicne programske poti. Čelni sistem, ki je povezan z videzom spletnih strani, je del, ki ga uporabnik strani najprej vidi. Pri čelnem sistemu so uporabljene najhitreje razvijajoče se tehnologije in programski jeziki. Zato sta želja po nenehnem razvoju in estetski čut zelo pomembna, če želite postati cenjen razvijalec čelnih sistemov. Zaledni sistem je možganski del aplikacije, ki obdeluje podatke, prenesene s sprednjega dela, in tu se izvajajo najzahtevnejši izračuni in povezave s strežnikom.
»Pri čelnem in zalednem sistemu so uporabljeni različni programski jeziki, zato se je treba pri izbiri prvega jezika zavedati, kako bo ta odločitev določila vašo pot. Ko obvladate prvi jezik, se seveda veliko lažje naučite drugih jezikov. Če pa želite hitro začeti delati v panogi, se morate naučiti veščin, ki so med seboj združljive in vam omogočajo reševanje težav na določenem področju, pravi Jacek Tchórzewski, soustanovitelj šole za IT Coders Lab in tamkajšnji predavatelj.
KATERI PROGRAMSKI JEZIKI SO NAJBOLJ USMERJENI V PRIHODNOST?
To je težko določiti. Tehnologije se razvijajo tako hitro, da ne moremo predvideti, kateri jeziki bodo najbolj priljubljeni čez pet ali deset let. Vredno je opazovati delovanje velikih tehnoloških podjetij, kot je Google ali Apple, saj prav ta postavljajo nove trende in oblikujejo trg. Novost, ki se bo verjetno pojavila v prihodnosti, bo kvantno programiranje, vendar je še vedno težko najti strokovnjake ali tečaje na tem področju. Naj vas pomiri dejstvo, da je večina jezikov ustvarjenih v skladu z eno od dveh paradigem: funkcionalni ali predmetno usmerjeni programski jeziki. Drugih jezikov, ki temeljijo na istem sistemu, se torej ni treba učiti povsem od začetka.
KAKO DO PRVE ZAPOSLITVE?
Delodajalci, ki iščejo zaposlitev, so pozorni na številna znanja in spretnosti. Pokazati morate sposobnost samostojnega iskanja odzivov na programske težave in željo po nenehnem razvoju.
»Tudi izkušeni spletni razvijalci morajo razširiti svoje kvalifikacije, da lahko sledijo nenehno spreminjajočemu se tehnološkemu trgu. Mladega spletnega razvijalca ne smejo odvrniti ovire, na katere bo naletel. Če 30 uvedenih rešitev ni prineslo želenega učinka, to še ne pomeni, da 31. ne bo učinkovita,« pravi Agata Malec, predavateljica pri podjetju Coders Lab.
Svoje kvalifikacije lahko najbolje predstavite s portfeljem opravljenih projektov. Ni treba, da so projekti zapleteni, pomembno pa je, da se najprej izvajajo z uporabo tehnologij, ki jih uporablja podjetje, pri katerem se prijavljamo, in da rešujejo problem in so funkcionalni. Primer je lahko spletno mesto, ki ste ga ustvarili, spletni dnevnik ali preprosta aplikacija.
Mehke veščine, na katere so delodajalci pozorni, so sposobnost dela v skupini (vsi so prepričani, da to zmorejo, kar ni nujno res), sposobnost dela pod časovnim pritiskom in poznavanje tehničnega žargona.
Ko se potegujete za delo v določenem podjetju, se prepričajte, da je pri delu uporabljena tehnologija, ki jo poznate. V »sanjskem podjetju« boste našli program za razvijalce začetnike – imeli boste mentorja, ki ne bo le preverjal vašega dela, ampak bo tudi vaš »junak«, ki vas bo seznanil z vse bolj zapletenimi skrivnostmi kodiranja.