NAJBOLJ PRILJUBLJENI PROGRAMSKI JEZIKI. PO KATEREM JE NAJVEČ POVPRAŠEVANJA?
Zaradi tehnološkega napredka se trendi programiranja zelo dinamično spreminjajo. Programerji morajo zato nenehno izpopolnjevati svoje znanje in veščine.
Zaradi tehnološkega napredka se trendi programiranja zelo dinamično spreminjajo. Programerji morajo zato nenehno izpopolnjevati svoje znanje in veščine.
Povpraševanje po strokovnjakih v panogi IT je že več let stalno visoko in vse kaže, da se bo ta trend nadaljeval vsaj še naslednje desetletje. Programerji se za to poklicno pot odločajo med drugim zaradi visokih zaslužkov v panogi, prilagodljivega delovnega časa in zadovoljstva, ki ga prinaša vsak zaključen projekt.
Katere tehnologije so bile lani najbolj priljubljene in na katere je vredno biti pozoren, če upoštevamo prihodnost IT? Odgovor boste našli v tem članku.
NAJBOLJ PRILJUBLJENI PROGRAMSKI JEZIKI PO POROČILIH Z VSEGA SVETA
Kandidati, ki se želijo podati na dogodivščino v okolju programske opreme in so bili doslej zaposleni v drugem sektorju, ali kandidati, ki delajo prve korake v panogi IT, se morajo poglobiti v zahteve svojih prihodnjih delodajalcev. Zaradi tega se morajo naučiti programskih jezikov, s katerimi bodo lahko našli svojo sanjsko službo.
Poročilo spletnega mesta za programiranje Stack Overflow »Developer Survey Results 2019«, v katerem je sodelovalo skoraj 90 tisoč programerjev, je pokazalo, da so lani pri svojem delu najpogosteje uporabljali JavaScript (67,8 % vprašanih). Drugo mesto je zasedel Python z 41,7 %, tretje in četrto mesto med programskimi jeziki pa sta zasedla jezika Java (41,1 %) in C# (31 %). Okolje IT še vedno zelo ceni PHP (26,4 %) in C++ (23,5 %). Omeniti velja, da Python med vsemi pogosto uporabljenimi programskimi jeziki najhitreje pridobiva na priljubljenosti. Podobne rezultate je podjetje RedMonk prikazalo na svoji lestvici priljubljenosti programskih jezikov, kjer je prav tako šest zgoraj omenjenih tehnologij na vodilnih mestih. RedMonk je podjetje, ki povezuje podatke, pridobljene s platforme GitHub in portala Stack Overflow.
TIOBE pa svoje lestvice sestavlja s pomočjo 25 iskalnih mehanizmov, ki spremljajo oglasne deske in informacijske kanale z najnovejšimi trendi na področju IT. Na lestvici, posodobljeni marca 2020, je prvo mesto zasedel jezik Java, medtem ko je bil eden najstarejših programskih jezikov – C – uvrščen na drugo mesto, sledile pa so tehnologije, kot so Python, C++ in C#. Na tej lestvici je jezik JavaScript zasedel sedmo mesto, sledi pa mu PHP.
Aktualne podatke o priljubljenosti programskih jezikov je mogoče videti tudi na indeksu jezikov PYPL. Podatki na spletnem mestu so zbrani na podlagi pogostosti iskanja vadnic za določene programske jezike v iskalnem mehanizmu Google. Na tej lestvici vodi Python s 30,09 %, sledi mu Java z 18,84 %, nato JavaScript z 8,1 %, C# s 7,27 %, PHP s 6,08 % in C/C++ s 5,86 %.
V tem letu in v bližnji prihodnosti bosta najbolj zaželena programska jezika še naprej Java in JavaScript. Po drugi strani pa je Python tehnologija, ki se je ni samo enostavno naučiti, temveč jo programerji tudi vse pogosteje uporabljajo. V šolah, kot je Coders Lab, se je mogoče učiti programskih jezikov tako teoretično kot praktično. Ta vrsta tečajev je zelo dobra rešitev za programerje začetnike, ki bodo svoje začetne izkušnje pridobili skupaj z izobraževanjem.