DELO V PANOGI IT – PREVERITE TUDI DRUGE POKLICE, NE LE PROGRAMIRANJE
Želite začeti delati na področju IT, vendar menite, da programiranje ni ravno za vas? Ne skrbite za to! V tej panogi je veliko zanimivih poklicev, v katerih se lahko izkažete. Na projektih dela veliko ljudi – vsak od njih ima različne naloge in svoje mesto v ekipi! Spoznajte jih in se prepričajte, da je panoga IT lahko primerna tudi za vas.
POKLICI V PANOGI IT
Kdo je oblikovalec uporabniške izkušnje/uporabniškega vmesnika?
Oblikovalec uporabniškega vmesnika je oblikovalec programske opreme. Odgovoren je za kakovost programske opreme z vidika uporabnika. Uporabniško izkušnjo oblikuje od začetka. Njegov cilj je povečati zadovoljstvo kupca pri uporabi izdelka z izboljšanjem njegove funkcionalnosti in uporabnosti, zagotavljanjem enostavnega izdelka za uporabo ter zagotavljanjem »prijetne« interakcije med kupcem in izdelkom. Pred pripravo rešitev je treba raziskati potrebe in določiti pričakovanja bodočega uporabnika. Oblikovalec uporabniške izkušnje je odgovoren za to, da uporabnik po uporabi programske opreme (spletne strani, aplikacije itd.) pomisli:
- »To je tisto, kar sem potreboval! Omogoča mi, da svoje delo opravljam učinkoviteje in hitreje oziroma z večjim veseljem.« (izdelek ustreza uporabnikovim potrebam)
- »Uporaba je bila preprosta in prijetna.« (izdelek je uporaben)
- »Ponovno ga bom uporabil in priporočil drugim.« (izdelek je zanimiv in boljši od konkurence)
Oblikovalec uporabniške izkušnje ni odgovoren za to, da je programska oprema privlačna in estetska. To je delo oblikovalca uporabniškega vmesnika.
Oblikovalec uporabniškega vmesnika pa oblikuje uporabniški vmesnik. Odgovoren je za pripravo elementov, kot so vidna struktura strani, meni, postavitev vsebine, grafična postavitev, fotogalerije itd. Pomemben vidik dela oblikovalca uporabniškega vmesnika je optimizacija orodij, ki jih uporabnik uporablja na spletnem mestu ali v aplikaciji, kot so nadzorna plošča, krmarjenje in celo zunanja ali elektronska tipkovnica.
Kaj počne tester programske opreme?
Testiranje programske opreme je postopek, ki se lahko glede na podjetje ali izbrano metodologijo načrtovanja izvaja v različnih fazah. Tako je mogoče prepoznati in odpraviti morebitne napake ali pomanjkljivosti. Testerji poskušajo predvideti vse načine uporabe aplikacije ali sistema in njegove morebitne napake. Testerjem (ročnim) ni treba programirati, vendar morajo razumeti delovanje algoritmov in biti sposobni programerjem posredovati pomembne informacije o delovanju aplikacije.
Razlikujemo med ročnimi in avtomatskimi testerji. Prvi se ukvarjajo z ročnim preverjanjem programske opreme in skušajo odkriti napake. Pri svojem delu se v veliki meri opirajo na tehnične specifikacije, pišejo primere in testne scenarije. Pri avtomatizaciji testiranja pa je treba napisati skripte in programe, ki avtomatizirajo ročno testiranje.
Poslovni analitik pri projektu IT
Analitiki poskrbijo, da projekt IT prinaša vrednost organizaciji, rešuje obstoječe težave ali izboljšuje učinkovitost. Vloga poslovnega analitika se začne z analizo potreb strank, zbiranjem in dokumentiranjem zahtev ter oblikovanjem projektnega načrta za zasnovo tehnološke rešitve. Poslovni analitiki morajo razumeti tehnologijo, vendar ni nujno, da imajo tehnično izobrazbo. So posredniki, ki sodelujejo v pogovorih s tehničnimi delavci ter poslovnimi vodji in končnimi uporabniki. Zato potrebujejo obsežno znanje z različnih področij.
Grafični oblikovalec v panogi IT
Grafični oblikovalec je oseba, ki je odgovorna za ustvarjanje in pripravo različnih vrst digitalnega grafičnega gradiva. Lahko poskrbi za pripravo vizualizacij za stranko, podpira izdelavo maket ali prototipov. Ustvari lahko grafične zasnove vmesnikov za celotno aplikacijo ali spletno mesto, ki jih nato programer poustvari s kodo.
Kaj počne vodja projekta?
To delovno mesto se včasih imenuje koordinator projekta. Ne smemo ga zamenjevati z lastnikom izdelka (product owner). Vodja projekta vodi projekte v organizaciji in se ukvarja s številnimi dejavnostmi: od upravljanja obsega dela, delegiranja nalog do izobraževanja projektne skupine. Je oseba, ki upravlja celoten projekt na področju IT. Vodja projekta spremlja tudi časovni in finančni napredek projekta. Dober vodja projekta ima znanje in spretnosti z različnih področij – vodje projektov imajo pogosto programersko/tehnično ozadje. Imajo tudi dobre mehke veščine, vključno s komunikacijo, ter celovit in prilagodljiv pristop.
Kdo sta CTO (glavni tehnični vodja) in CIO (direktor informatike)?
CTO/CIO je oseba, odgovorna za tehnološka vprašanja v podjetju. Nadzira tehnološke vire podjetja in je odgovorna za njegov razvoj na področju tehnologije. Danes je vloga IT v poslovanju postala tako pomembna, da je CTO/ CIO pogosto opisan kot ključni udeleženec v procesu določanja strateških ciljev organizacije. Odgovoren je za upravljanje izvajanja tehnologij, ki izboljšujejo pretok informacij in sisteme upravljanja. Tehnične odločitve običajno prepušča zaposlenim na nižjih položajih, ki bolje poznajo podrobnosti določenega problema, medtem ko je sam odgovoren za določanje ciljev, povezanih z upravljanjem IT in upoštevanjem proračuna.
PANOGA PONUJA VELIKO ZANIMIVIH POKLICEV
V panogi IT vas čakajo številni zanimivi poklici! Pri projektih so potrebne tako tehnološke kot mehke veščine. Za vstop v svet IT vam ni treba znati programirati. IT je ena najhitreje rastočih panog, ki potrebuje različne strokovnjake. Veliko je možnosti, ki čakajo na vas!
Preverite, na katere tečaje se lahko prijavite v Coders Lab Slovenija.