Coders Lab intervju: Robi Pritržnik o JavaScriptu
Pogovarjali smo se z Robijem Pritržnikom, ki v Coders Labu poučuje tečaj JavaScript. Spregovorili smo o karieri programerja, JavaScriptu, IT-ju in še marsičem. Prijazno vabljeni k branju.
1. Kako ste stopili v stik s programskim jezikom JavaScript in kako se je vaša kariera od takrat razvijala?
Prvič sem se sprogramiranjem srečal v osnovni šoli v sedmem razredu, s programskim jezikom Javascript pa leto pozneje, ko sem začel raziskovati delovanje svetovnega spleta, po navdušenju nad programiranjem sem se vpisal v srednjo računalniško šolo in kasneje fakulteto, med izobraževanjem sem začel delovati kot freelancer in izdeloval sprva enostavne predstavitvene spletne strani za podjetja, kasneje pa razvijal napredne spletne storitve in produkte. V programiranju sem našel strast in ustanovil lastno digitalno agencijo, zdaj to znanje predajam naprej, delim izkušnje in mentoriram tiste, ki jih tovrstna področja zanimajo.
2. Glede na hitre spremembe v IT-svetu, kako ostajate v stiku z najnovejšimi trendi in najboljšimi praksami?
Na dnevni ravni sem v stiku z novimi tehnologijami, ker me zanimajo vsi gadgeti, novosti in produkti, ki prihajajo na trg, veliko sem v stiku tudi s skupnostjo in prijatelji, s katerimi si delimo informacije in izkušnje. Čeprav se zdaj veliko ukvarjam z vodenjem podjetja in prodajo, v sebi še vedno ohranjam navdušenca nad tehnologijo in veliko stvari razvijam sam ter tako ostajam v stiku s tehnologijo.
3. Kako k poučevanju jezika, kot je JavaScript, pristopate z začetniki? Kakšni so pogosti izzivi, s katerimi se študenti soočajo pri učenju JavaScripta?
Učenje programiranja in poučevanja zahteva ne samo dobro tehnološko podlago, ampak tudi veliko iznajdljivosti ter prilagajanja posamezniku, ni vsaka razlaga in primer merilo za vse ali, povedano drugače, zahteva se, da se koncepte in principe programskih jezikov prilagodi posamezniku – temu dajem velik poudarek. Izzivi, s katerimi se s študenti srečujemo, so različni od tega, v kakšni fazi razumevanja je študent. To so običajno sintaktična ali semantična razumevanja, pa tudi zgolj pomoč in nasvet, ki prihrani nekaj ur brskanja po internetu.
4. Ali znate še kakšen drug programski jezik?
Ne morem iz svoje kože: v teoriji govorimo o programskih in skriptnih jezikih (so še tudi druge skupine jezikov seveda), JavaScript je po definiciji skriptni jezik. Odgovor torej v splošnem, katere programske znam: Java, C++ in C#. Od skriptnih jezikov pa poleg JavaScripta delam s PHP in Pythonom, kot sistemski administrator zelo veliko z bashem. Seveda pa so tu še HTML, CSS, MySQL ter druge tehnologije in rešitve, ki spremljajo razvijalca na dnevni ravni, kot sta docker, aws.
5. V današnji industriji je ogromno JS-okvirjev. Kako se odločite, katere od njih učiti ali predstaviti študentom?
V splošnem je vseeno, v katerem ogrodju/okvirju začnemo, najbolj znani so VueJS, Angular in React. Ko enkrat usvojimo osnove, je relativno enostavno presedlati na drugo ogrodje, vsi imajo določene specifike, so si pa tudi zelo podobni, saj vsi temeljijo na jeziku JavaScript, ki je osnova.
6. Kako se bo po vašem mnenju razvila IT-industrija v prihodnjih petih letih, še posebej s hitro rastjo priljubljenosti AI-tehnologij?
Pojav rešitev, ki temeljijo na umetni inteligenci, olajšanje dela razvijalca in spreminjanje načina dela bodo sprožile različen pristop in reševanje problemov, pojavila se bodo drugačna delovna mesta, predvsem pa bodo oz. bomo uporabniki postali bolj napredni in zahtevni pri uporabi programske opreme in aplikacij.
7. Ali lahko na kratko opišete projekt ali nalogo, ki jo date študentom in ki po vašem mnenju zajema bistvo programiranja v JavaScriptu?
Enostavna spletna trgovina. Vključuje vse koncepte razumevanja razvoja v JavaScriptu ter podpornih tehnologijah. Najprej je potreben razvoj vmesnika iz oblikovnega vidika, to znanje se pokaže z razvojem HTML in CSS, nato pa je potrebna dinamika za podporo delovanja košarice in posodabljanja cen v košarici glede na to, kaj kupec doda vanjo. Za ta del poskrbi JavaScript.
8. Poleg tehničnih vidikov, katere mehke veščine menite, da so bistvene za uspeh razvijalca JavaScripta v industriji?
Komunikacija, komunikacija, komunikacija in komunikacija :). Šalo na stran … Poleg tega, da je nekdo sposoben po navodilih ali specifikaciji razviti rešitev, je pomemben del tudi razumevanje uporabnika in sposobnost prilagajanja, pogovora in dajanja navodil. Plus točke so še iznajdljivost in inovativnost.
9. Katera sredstva ali poti bi priporočali nekomu, ki želi po vašem tečaju poglobiti svoje znanje o JavaScriptu?
Delo na projektih, pomoč mentorja/senior razvijalca, spremljanje dogodkov in meetupov o JavaScriptu, sodelovanje v diskusijah, podkasti in knjige.
10. Ali imate osebni projekt ali aplikacijo, razvito z uporabo JavaScripta, na katero ste še posebej ponosni? Lahko poveste več o tem?
Da, v podjetju smo razvili rešitev za statistično obdelavo masovnih podatkov iz programskih modulov, ki spremljajo karakteristike prometa, to so prikazovalniki hitrosti, števci vozil in kolesarjev ipd. V platformi v ozadju zbiramo te podatke, jih analiziramo in vizualiziramo, pripravljamo statistična poročila ter omogočamo administriranje in vzdrževanje programskih modulov prek administrativnega vmesnika. Potem pa so tu še integracija in upravljanje dostopov in uporabnikov.
11. Kako bi popolnega začetnika navdušili nad JavaScriptom? Kaj je na začetku vas spodbudilo k vstopu v svet programiranja?
Ali bi rad razumel svet na podlagi ničel in enic in vse to opisal na čisto svoj način? Če te vsaj malo zanima, kaj je potrebno, da zdaj bereš ta intervju, kaj vse mora teči v ozadju, da ta spletna stran deluje, potem je JavaScript pravi zate ;).